פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
אסון רודף אסון
מחיר כבד שילמה היהדות החרדית, שבעה הרוגים בשבועיים ימים. שבעה בחורי חמד מהמיטב שבמיטב נקטפו בדמי ימיהם בגלל חוסר מודעות וזהירות, ואי ציות לכללי התנהגות בסיסיים בטיולים.
מאת // זק"א 07.08.2007
לאחר שבוע קשה שבו נהרגו שלושה בחורים ברחבי הארץ, ולאחר הנס המדהים אותו חשנו ביום חמישי בלילה עם מציאתו של ילד כבן 8 לאחר שהות של 7 שעות במימי ים המלח, חשבנו שבזאת תמו הצרות של ימי בין הזמנים, אך לדאבון ליבנו קיבלנו הלילה את המכה הקשה מכולם, באסון נורא בו נהרגו ארבעה בחורי חמד מישיבת "מאורות התורה" שבקרית יערים טלז סטון.

מתנדבי זק"א במקום האירוע. צילום: חיים וינגרטן

אמש (שני) סמוך לשעה 23:00 התקבלה קריאה במוקד החרום 1220 של ארגון זק"א מבחור ישיבת מאורות התורה ובו הוא מספר על חמישה מחבריו לספסל הלימודים שנסעו לטיול במדבר יהודה בג'יפ מדגם סופה והיו אמורים לצאת עם שקיעה, ועדיין לא יצרו קשר עם איש. לשאלת המוקדן האם ידועה לו תוכנית המסלול, השיב בשלילה.

אחראי מוקד זק"א חיים וינגרטן פנה מידיית למפקדי יחידות החילוץ במדבר יהודה עין גדי, ומגילות, ועידכנם על האירוע, ובמקביל אותרו מספרי הטלפון הניידים שברשותם של הבחורים. אך ללא מענה. במקביל נעשתה בדיקה במשפחות הבחורים האם מישהו מהם יצר קשר איתם, והתשובה היחידה התקבלה מאשת אחד המטיילים שבשעה 15:00 יצר איתה קשר לאחרונה מבלי לציין את מיקומו. למפקדי יחידות החילוץ לא היה שום קצה חוט מהיכן להתחיל את החיפושים ללא ידיעת תוכנית מסלול הטיול של הבחורים.

מוקד זק"א ניסה לאתר בחורים מהישיבה שאולי יודעים את מסלול הטיול של הבחורים, אך ללא הצלחה, ואז הוחלט לפנות לחברות הסלולאריות בבקשה לביצוע איכון לטלפונים, וכעבור זמן קצר (בסיבות השעה 02:00) התקבלו תוצאות האיכון שהשיחה האחרונה בוצעה מאיזור צומת הערבה.יש לציין כי תוצאות האיכון הינם ברדיוס של 12 ק"מ.

מוקד זק"א הקפיץ את מפקד זק"א פתח תקוה ישראל גודלבסקי ששהה באיזור לרגל חופשה, לכניסות ויציאות של הנחלים באיזור בנסיון לאתר את רכבם, אך ללא כל תוצאה. במקביל הועברו החיפושים לידי יחידות החילוץ נגב וערבה שבגזרתן הובחן האיכון הסלולארי.

יחידות החילוץ התגייסו במלואם לחיפושים, המתנדבים חולקו לצוותות כשכל צוות מקבל נחל באיזור לסריקה וחיפושים. ובמקביל ניתנה הוראה למתנדבים שכל כמה עשרות מטרים לדומם את מנועי הרכב כדי לשמוע האם קיים רחש כל שהוא.

צוות חיפוש שסרק באזור נחל פרס, ונכנס כ -7 ק"מ (בסביבות השעה 03:20) לעומק הנחל, ודומם את מנועי הרכב, שמע לפתע קריאות לעזרה והצלה מעומק הנחל, צוות המחלצים החל לגלוש לכיוון הקול ומהר מאוד נגלתה לעיניהם הטרגדיה הנוראה, כשג'יפ הסופה נמצא בעומק של כמאה מטרים הפוך על גגו, ומסביב מוטלים בחורי הישיבה שנפגעו. מבדיקה מהירה של מצבם התברר הגרוע מכל: ארבעה מתוך חמשת נוסעי הג'יפ ללא רוח חיים, והחמישי פצוע באורח בינוני עד קשה.

מסוקי יסעור של יחידת 669 הוקפצו לעומק הנחל קשה הגישה, המסוקים העבירו את הפצוע וגופות ההרוגים לביה"ח סורוקה בבאר שבע.

יו"ר הארגון יהודה משי זהב שהשתתף בחיפושים יצר לפנות בוקר קשר עם ראש הישיבה הרב הגאון שמואל גריינמן שליט"א ועידכן אותו על שמות ההרוגים והפצוע, בבכי קורע לב בירך ראש הישיבה ברוך דיין האמת על כל שם ושם שהוקרא לו.

במקביל הקפיץ מוקד זק"א מתנדבים מאשדוד, בני ברק, קרית גת, ובאר שבע לביה"ח סורוקה לזיהוי הגופות, ולקשר מול המשפחות השכולות.

עם אור ראשון, נכנסו צוות מתנדבי זק"א בפיקודו של יו"ר הארגון יהודה משי זהב לעומק שטח הנחל בו נמצא הרכב, ובמשך שעות ארוכות בחום השמש המדברי והלוהט דאגו לאיסוף הממצאים והדם שהיו פזורים על פני המרחב במדרון התלול.

לאחר זיהו הגופות העבירו אמבולנסים של ארגון זק"א את גופות ההרוגים לאיזור מגוריהם לצורך הבאתם ללוויה ולקבורה.

ארגון זק"א חוזר ומתריע ומבקש בתחנונים מבחורי הישיבה היוצאים לטייל במדבריות ובנחל, אנא, הקפידו להשאיר במוקד החירום של הארגון "1220" את מסלול הטיול, שמות המשתתפים, שעת כניסה, ושעת יציאה משוערת. המידע לא יועבר לשום גורם חיצוני.

במקרה טראגי זה, דיממו בחורי הישיבה למוות כ-12 שעות, אך ורק מפני שלא עידכנו אדם בפרטי הטיול. ויכול מאוד להיות שאילו היינו מגיעים לחפשם כמה שעות מוקדם היינו יכול להציל חיי אדם.

יש להבחין בין מסלול נסיעה למסלול 4X4 ובין מסלול להולכי רגל בלבד. יש לציין שבמסלול נחל פרס מסומן בחציו הראשון כמסלול לרכבי שטח ובהמשך הוא נהפך בסימון צבע אחר למסלול הולכי רגל בלבד. הקפדה על כללים אלו יכולים לחסוך בחיי אדם.

בארגון זק"א מתפללים שהשבוע האחרון של חופשת בין הזמנים ישיכלו הבחורים ויקפידו על ככלי הזהירות הכרוכים בפיקוח נפש ממשי.

עם תחילת שנת הלימודים מתכנן ארגון זק"א פעילות אינטנסיבית ומפגשים בין מפקדי יחידות החילוץ ומנהלי הישבות כדי לטכס עיצה לאור האסונות האחרונים.

ארגון זק"א מבקש להודות למתנדבים שסייעו וטרחו בשעות קשות ובחום אימים, ובמיוחד לצוות קרית גת בראשות המתנדבים משה זיידל ודב בלעדי, שהגיעו עם רכב 4 על 4 ובו כמות גדולה של מים וכלכלכה למחלצים. למפקד זק"א דרום - נגב יהודה לורבר ולמתנדבים יוסי לנדאו, ברל'ה יעקובוביץ', נטע שפריי ויוסי דהאן שהגיעו אף הם לביה"ח סורוקה ע"מ לסייע בזיהוי ההרוגים ולזרז את הבאתם לקבורה.

תודה מיוחדת למפקד זק"א פ"ת ישראל גודלבסקי, למתנדב אלי פולק ממחוז ירושלים ולחברה הנפלאים מ'איחוד הצלה' שהגיעו לזירת התאונה ועזרו בפעילות החילוץ עד לשעות הבוקר. ליו"ר הארגון יהודה משי זהב, מפקד מחוז ירושלים בנצי אוירינג, למפקד אגף המבצעים חיים וינגרטן ולקמב"צ נגב גד קלרמן, שהגיעו לזירת התאונה ועבדו שעות ארוכות תחת חום השמש עד לרגעים אלו ע"מ לסייע ולהביא לקבורה את הממצאים מהתאונה.

לגלריית התמונות המלאה לחץ כאן