פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
בשם ממשלת ישראל כולה: יישר כוח !

(דברי השר לבטחון פנים ח"כ גלעד ארדן בכנס מתנדבי זק"א 15.3.16)

מאת // אתר זק"א 17.03.2016

כבוד הרב הראשי הראשון לציון, השרים, חברי הכנסת, מפקדים בכירים, מתנדבים יקרים, יהודה משי זהב.

 

מכובדי כולם, ערב טוב.

 

אפתח את דברי הברכה שלי אליכם, בדבר תורה קצר הנוגע לענייננו.

 

את הפשט של "חסד של אמת" כולם מכירים. לפני שלושה חודשים בערך, קראנו בפרשת 'ויחי' איך קורא יעקב אבינו בערוב ימיו לבנו יוסף, ומבקש ממנו שיעשה עמו חסד ואמת ולא יקברהו במצרים. ורש"י שואל שם, מה זה חסד ואמת? ועונה שהחסד שמבקש יעקב מבנו יוסף, שידאג לקבורתו, הוא חסד אמיתי, כיוון שחסד הנעשה עם המתים, הוא חסד שלא על מנת לקבל כל פרס או תגמול. את זה כולם מכירים.

 

אבל אחרי כמה פסוקים, אומר יעקב ליוסף, "ואני נתתי לך, שכם אחד על אחיך", ובפירוש לפסוק זה, מסביר רש"י שזהו התגמול שמעניק יעקב ליוסף, לפי שעסק בקבורתו. סתירה, מצד אחד רש"י אומר שקבורת יעקב היא חסד של אמת מצד יוסף, כיוון שלא יזכה עליה לתגמול, ומצד שני הוא מפרש את התגמול שנותן יעקב ליוסף, כשכר על שדאג לקבורתו.

 

 

אחד ההסברים שמצאתי לישוב הסתירה הזו, נוגע לכם ולפעולה שלכם, מתנדבי זק"א היקרים.

 

לפי ההסבר הזה, יעקב לא נתן ליוסף את אותו "שכם אחד על אחיו", כמתנה פרטית, אלא כמסר לחברה כולה, המכבד ומהלל את הדאגה להבאת נפטרים בכבוד לקבר ישראל, שהיא אכן בבחינת חסד של אמת.

 

כך שמבחינה זו, ערב התודה וההוקרה שאנחנו עורכים כאן הערב לכבודכם, הוא השכם האחד על אחיכם, שאנו נותנים לכם. ואני אומר לכם כאן הערב בשם ממשלת ישראל כולה: יישר כוח!

 

אבל האמת היא שזק"א ראוי לכבוד שאנו מכבדים אותו הערב, בעבור יותר מאשר חסד של אמת, בהבאת נפטרים בכבוד לקבר ישראל. כי במשך הזמן הרחיב זק"א את תחומי תרומתו, וכיום עוסקים מתנדבי הארגון גם בהגשת עזרה ראשונה. אלו מבין המתנדבים, שהם גם מתנדבי משטרה, עוסקים בעבודה צמודה עם חוקרי מז"פ בזירות של מוות לא טבעי, בסיוע באיתור נעדרים, כולל מתחת למים, ובמשימות נוספות, ולא במקרה המשרד שלי הבט"פ החליט להכפיל את התמיכה בזק"א.

 

התודה וההוקרה שאנו רוחשים לכם הערב, היא בעבור עוד מסר החשוב שאתם מעבירים בפעולתכם ההתנדבותית היומיומית לעם ישראל כולו. המסר לפיו השילוב בין החברה החרדית לכלל העם הוא שילוב נכון, אפשרי וקיים.

 

אחד הסמלים הבולטים של השילוב הזה, הוא כמובן ידידי היקר יהודה משי זהב, יושב ראש ומייסד זק"א, איש רעיון ומעשה, שכבר לפני חצי יובל שנים, הבין שהחברה החרדית היא חלק בלתי נפרד מעם ישראל, והחל לפעול במרץ כדי להכשיר לכך לבבות. הערב שאנו מקיימים כאן הערב הוא, גם ערב הוקרה לפועלו בשירות שילוב החברה החרדית בחברה הישראלית.

 

 

ואת השילוב הזה אנחנו רוצים לראות מתבסס ומעמיק. אתם, שעובדים עם המשטרה באופן כל כך הדוק ומועיל, מודעים היטב לפיקוח הנפש היומיומי בו עוסקת המשטרה. לכם לא צריך להסביר את חשיבות ההצטרפות של החרדים לא רק לזק"א, אלא גם ל שורות המשטרה עצמה.

 

יש לי רצון גדול לראות חרדים רבים מצטרפים לשורות המשטרה, ולכן הנחיתי את המפקדים לערוך את ההתאמות הנדרשות, כדי שקליטת החרדים בשורותינו תהיה מוצלחת.

 

אתם פעילים בכל רחבי הארץ, אבל זק"א הוא, ביסודו ובמידה מסוימת גם במהותו, ארגון ירושלמי. מבחינה זו רבים מכם הולכים בדרכם של סביכם, או בני דורם, כל אותם חרדים רבים שנטלו חלק פעיל בהגנה על ירושלים במלחמת העצמאות, שנרתמו לסייע במערכות האזרחיות השונות, ושלחמו על הגנה בשורות המחתרת שקדמו להקמת המדינה, ידעתם שכל לוחם עשירי בלח"י היה חרדי?

 

אתם, היושבים כאן, מכירים את הטרור מקרוב. אתם יודעים שלא הרבה השתנה בקרוב ל-70 השנים שחלפו, מאז פרסם הרב יוסף צבי דושינסקי, ממנהיגי העדה החרדית בירושלים, את צו הקריאה שלו, לקום מספסלי הישיבות ולצאת להשתתף בעבודות הביצורים, לקראת המערכה העומדת בפתח.

 

התפקידים מעט השתנו, אבל העיקרון נותר כשהיה. החברה החרדית היא בשר מבשרו של העם היושב בציון. מגמת ההתחברות וההשתלבות שאנו עדים לה, מגמה המכבדת את הזהות החרדית, היא צו השעה ואתם כולכם משקפים נאמנים ומסורים שלה.

 

ישר כוחכם על פועלכם, המשיכו וסמנו את הדרך לחבריכם.