פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
יחידה חדשה של זק"א לשעת חירום

קבוצה ראשונה של 45 מתנדבים ביוזמתו ובהובלתו של קמב"צ ירושלים מאיר אקר, סיימו בהצלחה את הקורס הראשון שהתקיים בירושלים, שהכשיר את משתתפיו כמתנדבים ביחידה החדשה 'יחידה לשעת חירום' של ארגון זק"א

05.09.2013

תפיסת החירום במדינת ישראל קובעת כי בכל אירוע חירום משמעותי כגון רעידת אדמה או התקפת טילים מהותית ומתמשכת אשר תסב נזקים משמעותיים לתשתיות ולאזרחים, יהיו האזרחים בסביבת האסון, הראשונים לסייע לעצמם ולקרובים אליהם.

 

 

מתוך תפיסה זו והצורך ליטול חלק במאמצי המוכנות הלאומית והאישית למצבי חירום קיצוניים, חברו יחד לשיתוף פעולה 'פיקוד העורף', 'משטרת ישראל' וארגון זק"א להקים 'יחידות זק"א לשעת חירום' ברחבי הארץ, שיוכלו לתת מענה בשעת חירום למשימות כוחות הבטחון ולרשויות המקומיות בתרחישי הייחוס השונים. היחידות החדשות הם בנוסף למצבת כח האדם הקיים כיום בזק"א.

 

בבחינת אירועי רעידות אדמה ברחבי העולם אנו נתקלים בתמונה החוזרת של אזרחים המבצעים פעולות לחילוץ והצלה של משפחתם, שכניהם והסביבה הקרובה. פעולות אלו התבצעו באופן ספונטני באירועים שנצפו בתורכיה, בהאיטי, ביפן, בניו-זילנד ועוד.

 

 

פעולות החילוץ הספונטניות נקראות חילוץ קל, והן למעשה שימוש בתרגולות בסיסיות המסייעות לאזרח לחלץ את עצמו ואת סביבתו הקרובה. פעולות אלו הן הכרחיות כיוון שהשעות הראשונות הן קריטיות להצלת החיים. לקחי אירועי רעידות אדמה מהעולם חידדו את העובדה כי שיעור הניצולים הגדול ביותר הינו בצמידות להתרחשות האירוע זאת על ידי התושבים עצמם.

 

בקורס לומדים המתנדבים את התרגולות הבסיסיות בעורף לחילוץ קל ומוכשרים כמגיבים ראשונים בקהילה.

 

בפגישות שקיים יו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב עם מפקד פיקוד העורף האלוף אייל אייזנברג, ועם סמפכ"ל משטרת ישראל ניצב ניסים מור, וראש אג"מ במשטרת ישראל ניצב אהרן אקסול סוכם על מתווה היחידות שיהיו על בסיס יחידות עירוניות, מטרות והישגים.

 

 

ואכן קבוצה ראשונה של 45 מתנדבים ביוזמתו ובהובלתו של קמב"צ ירושלים מאיר אקר, סיימו בהצלחה את הקורס הראשון שהתקיים בירושלים, שהכשיר את משתתפיו כמתנדבים ביחידה החדשה 'יחידה לשעת חירום' של ארגון זק"א.

 

בטכס הסיום בהשתתפות יו"ר זק"א יהודה משי זהב, קצין אג"מ מחוז ירושלים נצ"מ קובי דווידיאן, סנ"צ אלי מזרחי רע"ן מתנדבים מחוז ירושלים, עודד נחמה קצין יח"מ מחוז ירושלים, הרב משה גפני ס. הרב הראשי של משטרת ישראל, הרב גרשון וינגוט קצין אק"מ מגזר חרדי, קבלו המתנדבים תעודת סיום הקורס ותעודת מתנדב זק"א ב'יחידה לשעת חירום'. בהמשך יצוידו המתנדבים במיגון אישי ואמצעי קשר. המתנדבים מוכרים ומבוטחים כמתנדבי זק"א לכל דבר, המתנדבים ישולבו גם בפעילויות שוטפות בשגרה.

 

לתמונות נוספות לחץ כאן