פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
משלחת החילוץ של זק"א שבה יחד עם ארונות החללים

מיד עם היוודע דבר הפיגוע בבולגריה בו נהרגו חמישה ישראלים ועשרות נפצעו, הרי לפי התרגולת והנוהל התארגנה זק"א במהירות ליציאה לזירה בבורגס

מאת // אתר זק"א 20.07.2012

כעבור ארבע שעות מקרות הפיגוע כבר היו כוח חלוץ של שבעה מתנדבי זק"א על מטוס פרטי בדרך לבורגס, ביניהם פרמדיקים וציוד עזרה ראשונה כדי להגיש עזרה ראשונה לפצועים. עוד לפני חצות הם כבר היו בזירת האירוע. המטוס הפרטי מומן על ידי נשיא זק"א איש החסד מר מיכאל מירילשוילי.

צילום: דוברות זק"א

 

המתנדבים טפלו בפצועים הישראלים ששהו במתחם שדה התעופה ולא רצו להתפנות לבתי חולים מקומיים. הישראלים באולם הנוסעים בשדה התעופה בבורגס קיבלו את משלחת זק"א בהתרגשות רבה.

מפקד המשלחת מתי גולדשטיין העביר דיווחים ראשוניים ל'חדר המצב' של משרד החוץ. בהמשך נכנסו המתנדבים ל'זירת האירוע' כשאליהם מצטרפים צוות של חמשה מתנדבי זק"א נוספים שהגיעו דרך בוקרשט. וביחד החלו להתעסק במלאכה הקשה מכל בחללים בזירת אירוע קשה מאד.

מיד לאחר הנחיתה התחבר מתי גולדשטיין מפקד המשלחת ובליווי של שגריר ישראל בבולגריה שאול כמיסה עם שר הפנים הבולגרי צבטאן צבטאנוב, ועם האחראי מטעם הממשלה לטיפול בפיגוע הנורא. הוא הסביר את מטרת הגעת המתנדבים לסייע לישראלים שנפגעו, ולטפל בכבוד המת. את המשמעות של כבוד המת וזיהוי החללים בדת היהודית., הם נענו מיד לדרישות של זק"א, וציינו לשבח את מהירות התארגנות והגעת הצוות למקום, עם כל הציוד הנדרש והאישורים.

צילום: דוברות זק"א

 

מספר גולדשטיין: "כשהגענו לזירת הפיגוע, עלה בזכרוני הפיגועים הקשים באוטובוסים בירושלים. אוטובוס מפויח לחלוטין, עם המראות הקשים הכל כך מוכרים. המתנדבים החלו בעבודת הקודש בתוך האוטובוס, בטיפול בחמשת הגופות שנותרו עדיין במקום, תוך שיתוף פעולה מלא עם כל גורמי השלטונות במקום. פעלנו נמרות להביא את כל גופות ההרוגים לישראל בהקדם האפשרי".

בשעה 9:15 החלו לפנות את גופות ההרוגים מהאוטובוס לתחנת ריכוז חללים שהוקם בסמוך לזירה, שם נערך הזיהוי והמיון הראשוני. ובמקביל החלו צוותי זק"א יחד עם אנשי הרבנות הצבאית במלאכת הסריקה ואיסוף הממצאים באוטובוס ובזירה מסביב. שני מתנדבים יצאו למכון לרפואה משפטית במקום יחד עם אנשי המחלקה לזיהוי פלילי של משטרת ישראל שביצעו את זיהוי הגופות.

במקביל החלו צוותי מד"א, וכוחות רפואה של צה"ל בהעברתם של עשרות הפצועים מבית החולים בבורגס לשדה התעופה בעיר, משם הוטסו ארצה במטוס צבאי מיוחד שהגיע מהארץ.

צילום: דוברות זק"א

 

רופאים נוספים יצאו כבר במהלך הלילה לבירת בולגריה, סופיה, שם מאושפזים שלשה פצועים ישראלים שמצבם קשה יותר, וזאת על מנת לברר את מצבם ולבדוק את האפשרות להטיסם לישראל.

לקראת ערב, עם סיום מלאכת הזיהוי של כל חמשת ההרוגים, והכנתם להטסה ארצה, נערך טכס התייחדות קצר בשדה התעופה בבורגס. מתנדבי זק"א אמרו 'קדיש' ו'קל מלא רחמים' לעילוי נשמת הקרבנות הי"ד. לקראת חצות נחת בשדה התעופה 'בן גוריון' המטוס הצבאי עם חמשת ארונות החללים, יחד עם משלחת החילוץ של זק"א וגורמי החילוץ והבטחון של צה"ל. בשדה התעופה נערך טכס פרידה ממלכתי.

משלחת החילוץ של זק"א זכתה לשבחים רבים ומלאי התפעלות מגורמי ההצלה והחירום בבולגריה ובישראל, על מהירות התגובה והיכולות המקצועית שהוכח לצערנו מהנסיון הרב שצבר ארגון זק"א באירועי אסון בארץ ובעולם.

צילום: דוברות זק"א

 

לתמונות נוספות לחץ כאן