פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
יהודי בן 22 הותקף בקייב על רקע אנטישמי, מצבו אנוש

באוקראינה הותקף בחור יהודי תושב המקום, על רקע אנטישמי. הבחור השתתף בסעודת ליל הסדר של חב״ד ובסיום הסדר כשצעד הבחור לביתו. הותקף מאחור בידי בריונים

מאת // אתר זק"א 11.04.2012

בעיר קייב שבאוקראינה הותקף בחור יהודי אהרון אלכסנדר, בן 22, תושב המקום, על רקע אנטישמי. הבחור השתתף בסעודת ליל הסדר של חב״ד שנערכה בבית כנסת המרכזי, שם מכהן כרב הרב אסטמן. בסיום הסדר צעד הבחור לביתו. כ-200 מטר מבית הכנסת הוא הותקף מאחור בידי בריונים, שהשמיעו קריאות אנטישמיות, והיכו בו עם שברי בקבוקים. הוא פונה לבית החולים, מבלי שנמסר דבר לבני משפחתו או חבריו.

יעקב זילברמן מפקד זק"א בקייב. סיפר: "ראינו במצלמות האבטחה של הבית כנסת שאלכסנדר יצא מהבניין אחרי סעודת ליל הסדר שנערכה בבית חב"ד ומאז לא נוצר איתו קשר. לאחר שחיפשנו בכל מקום אפשרי יצרנו קשר עם בית החולים המקומי ושם מצאנו אותו ללא הכרה במצב אנוש. מבדיקה שערכנו ביחד עם המשטרה המקומית ועם הצוות הרפואי שהגיע לזירה בליל הסדר הסתבר שהבחור הותקף ע"י צעירים אוקראיניים על רקע אנטישמי. צוות זק"א קייב מלווה את הצעיר ופועל בכדי להעבירו בטיסה ישירה לישראל להמשך טיפול מקצועי וטוב יותר".

זילברמן סיפר עוד: "המקום בו הותקף הבחור מועד לתקיפה ופורענות, 400 מטר מבית הכנסת, שם אירעו לא פעם מקרי תקיפה על ידי חבורת ניאו-נאצים, באותו מקום בדיוק הותקף ונפצע קשה מאוד לפני כשבע שנים על ידי גלוחי ראש הצעיר מרדכי מולוז'ונוב".

יואל אסמן מתנדב זק"א קייב, אמר כי "מדובר באירוע קשה מאוד, אנו חברי הקהילה היהודית בקייב נמצאים כל הזמן עם אלכסנדר ומאוד דואגים לבריאותו".

בקהילה היהודית בבירה האוקראינית סיפרו על קבוצה ידועה של גלוחי ראש, עליה התריעו בעבר בפני המשטרה, לאחר שזו סיכנה את העוברים ושבים ופגעה בזרים.

בקהילה היהודית משתדלים שלא להסתובב עם כיפות ברחובות קייב, ובקהילה מעריכים כי הצעיר שיצא באופן ספונטני מבית הכנסת, לא הוריד את הכיפה, זוהה בשל כך כיהודי, והותקף באכזריות.

לאחר שהתקבלה החלטה להעביר את הפצוע להמשך טיפול רפואי בישראל נרתם נשיא הקהילה היהודית מר אלכסנדר לוין ותרם את עלויות הטיסה והמשך הטיפול בישראל.

בטיסה רפואית מיוחדת ובליווי צוות מתנדבי זק"א אוקראינה הועבר הבחור ביום רביעי בחול המועד פסח לטיפול בבית החולים איכילוב בתל אביב אמבולנס זק"א עם צוות מתנדבים בפיקודו של ברל'ה יעקובוביץ העביר את הבחור משדה התעופה לבית החולים איכילוב בת"א.

אחרי סדרת הבדיקות בבית החולים אמר פרופ' פטריק סורקין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ כללי במרכז הרפואי תל-אביב: "מצבו כרגע מוגדר קשה ויציב. אלכסנדר הינו מחוסר הכרה וסובל מפגיעות קשות בעיקר בפנים ובראש כולל שבר בבסיס הגולגולת ושברים בבית החזה".

בימים האחרונים חל שיפור ניכר במצבו של הבחור, מגיב תנועתית לקולות מוכרים, ולסובבים אותו. ארגון זק"א דואג במשך ימי האשפוז לשהייה רצופה ליד מיטתו ולביקורים של רבנים על מנת לעודדו ולתמכו.

כתבות נוספות
הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר הגיע היום לבית החולים 'איכילוב' לבקר את הצעיר היהודי שהותקף בליל הסדר באוקראינה על רקע אנטישמי, הרב אמר שמצא לנכון דווקא ביום השואה לבוא לחזק ולעודד את הצעיר היהודי.