פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
כמעט אסון במהלך טיפול במב"ט
ביום שני השבוע נקראו מתנדבי זק"א באר-שבע למקרה מוות בלתי טבעי בעיר. מדובר היה במקרה של נרקומן שנמצא מוטל ללא רוח חיים בביתו.
23.02.2006

צוות באר-שבע ניגש למקום לטפל בגופתו בכבוד הראוי כדי לזרז את הליכי הקבורה.

אדיר ביתן קצין המשמרת של מגן-דוד-אדום אזור נגב שטיפל בארוע בתחילתו, פנה למוקד זק"א מיד עם היוודע דבר המחלה, וביקש להעביר מסר לצוות זק"א שפעל בשטח שידעו כי האיש נגוע בצהבת C ושינקטו בזהירות מירבית.

אדיר ביתן: "מחלה זו ידועה כמחלה שאין חיסון נגדה, רק לאחרונה ידוע על שיטת טיפול כימותרפית חדשנית שעלותה יקרה מאד, המחלה עוברת באופן נשימתי, אולם במקרה של מגע עם הגופה עצמה עלולה לעבור המחלה באמצעות חיידק אחר שעלול להימצא בגופה".

"צוותי מד"א מקבלים הנחיה במקרה כזה להתמגן באופן מלא כדי שלא ייווצר מגע נשימתי עם החולה. אך במקרה של טיפול בגופה (אשר בדרך כלל אין מגע נשימתי) מן הראוי שלא לגעת בה ללא מיגון מתאים בדם או בנוזל שיוצא מהגופה".

אחראי מוקד זק"א חיים וינגרטן שקיבל את המידע, פנה מיד למפקד זק"א מרחב נגב יהודה לורבר והעביר דרכו מסר בהול למתנדבים שפועלים בזירה שיתמגנו כראוי. חיים וינגרטן: "עם קבלת הידיעה יצרתי קשר מיידי עם יהודה לורבר והנחיתי אותו שיפנה למתנדבים שלא יגעו בגופה בשום אופן ללא מיגון מלא"

אך מסתבר שהיה זה מאוחר מדי, המתנדבים כבר היו בזירת הארוע ובזריזותם הידועה כבר כמעט וסיימו את הטיפול בגופה. יצוין שאחד מהמתנדבים שטיפלו בגופה לא התמגן כראוי בשל חוסר ידיעה וייתכן שהיה במגע עם הגופה עצמה למרות שלבש כפפות.

משה דיקשטיין ראש צוות באר-שבע, שלח את המתנדב לסדרת בדיקות כדי לוודא שהמתנדב לא נדבק במחלה, כולנו תפילה שאכן יתברר בבדיקות שאכן המתנדב לא נדבק במחלה.

הנחיות רפואיות למקרה דומה

בשיחתנו עם ד"ר ב. לוי מהמכון לרפואה משפטית שמלבד תפקידו כרופא משפטי צבר ניסיון כרופא פנימי בתחום זה, ציין כי היות ולמחלה זו אין חיסון יש צורך להתמגן בארבע שכבות הגנה שונות, 1. כפפות לידים, (בכפפות חד-פעמיות עדיף לשים 2 כפפות על כל יד). 2. מסכת פנים - להגנה על מערכת הנשימה. 3. משקפי הגנה לעיניים - להגנה על העיניים. 4. חליפת מיגון לגוף עם איטום מלא (חליפת זק"א תקנית במקרים אלו).

ד"ר לוי מוסיף כי בכל מקרה מב"ט יש להיזהר שלא לגעת בדם ובנוזלים שיוצאים מהגופה בידיים חשופות, בשל אי וודאות על מצבו הרפואי של הנפטר.

יו"ר וועד הרבנים הרב יעקב רוז'ה שליט"א אמר לניוזק"א: "יש להעביר למתנדבים הוראה הלכתית ברורה כי יש לפעול בכל מקרה לפי כללי הרפואה, יש לזכור שהתורה מצווה עלינו "ונשמרתם מאד לנפשותיכם", וחיי המתנדבים קודמים לכבוד המת במקרה סכנה.