פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
שבוע של מאבקים על כבוד המת

ביום ג' סמוך לחצות הלילה נמצאה גופתה של מרת פרידה ויזל ע"ה בדירתה בקרית אתא, על גופתה נמצאו סימני אלימות שהובילו את המשטרה לחשוד כי היא נרצחה ככל הנראה במהלך שוד.

01.02.2006

ויזל, ניצולת שואה, עלתה מרומניה אחרי המלחמה. התגוררה בקריית אתא, שם נולדו שלושת ילדיה, בן ושתי בנות, חתנה הוא הרב שרגא שניצר שליט"א ממוסדות 'אהל הרשב"י' במירון. והותירה אחריה כ-30 נכדים ונינים רבים. בני משפחתה סיפרו כי הייתה אישה צדיקה שהקפידה על קיום מצוות "קלה כחמורה".

בשעות הקטנות של הלילה, מיד עם היוודע דבר מציאתה של המנוחה שטופלה ע"י מתנדבי מחוז צפון, החלה המחלקה המשפטית של ארגון זק"א בראשותו של מיכאל גוטויין בפעילות נמרצת בניסיון להשיג את הכמעט בלתי אפשרי, למנוע את נתיחת גופת המנוחה.

בתחילה ניסו מתנדבי מחוז צפון לשכנע את מפקדי משטרת זבולון שלא לנתח את הגופה, אולם מאחר שהיה חשש שמותה נגרם כתוצאה מעבירה פלילית, ניגשו השוטרים לבית-המשפט להוציא צו מיוחד לביצוע הנתיחה.

עו"ד ישראל שלומאי המתנדב במחלקה המשפטית התגייס למשימה לעמוד לימין המשפחה בבית המשפט ולהציג את עמדתם הנחרצת להתנגדות לנתיחת הגופה.

אולם בסופו של הדיון המתיש קבע בית המשפט כי היות וקיים חשד לפלילים הוא אינו מקבל את עמדת המשפחה והורה על נתיחה שלאחר המוות. החלטת השופט הועברה למכון לרפואה משפטית באבו כביר והם מצידם ביצעו מחטף ומיהרו לבצע את הנתיחה וכך לא נותר זמן למחלקה המשפטית לערער על החלטת השופט בבג"ץ.

ביום שלישי בבוקר החלו הרוחות לסעור ובמרבית הריכוזים הדתיים יצא הציבור להפגין בדרישה לעצור מיידית את הכוונה לנתח את הגופה.

נכדתה של המנוחה אמרה כי הובטח להם בתחילה במשטרה שהגופה לא תנותח, גם לאחר שהוחלט לנתח נמשכה הנתיחה זמן רב, ונגרמה עגמת נפש כפולה ומכופלת למשפחה שהמתינה עד בוש לקיום ההלוויה. בשעות אחר הצהרים שוחררה הגופה לקבורה לאחר שנקבע שאכן מדובר ברצח.

מיכאל גוטויין רכז המחלקה המשפטית, אמר בקול שבור "זהו מעשה נבלה שאין כדוגמתו, מדובר באישה חרדית שלא זכתה להיקבר בכבוד הראוי לה. אנשי המשטרה התנהגו כגנבים בלילה, הקצין בשטח סירב לדבר עם הרב נחום קוק ואף לומר לו בפני איזה בית-משפט ידון הנושא. נתיחת הגופה בוצעה ללא כל רגישות. נדמה כי המנוחה נרצחה פעמיים, פעם אחת בביתה ופעם שניה במכון".

עוד אמר גוטויין "בכל המכונים המשפטיים בעולם המערבי ישנם מכשירים המסוגלים לקבוע סיבת מוות ללא נתיחת גופה, דוגמת אולטרא סאונד, רנטגן וכדו', לא מובן מדוע במדינה שמתיימרת להיות מתקדמת ישנו מכון אחד שמחזיק בלעדיות על רפואה משפטית והוא מתנהג כאילו היינו לפני שנות דור".

"מעולם לא זכור לי שבוצעה נתיחה במקרה כל כך מובהק של משפחה מלב ליבה של החברה החרדית ללא טיפ טיפה של התחשבות ורגישות" מפטיר גוטויין בכאב גלוי.