פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
רבת עמון: בפעילות נמרצת של זק"א שוחררה גופתו של יהודי בריטי

שעות הסתובבו מתנדבי זק"א יחד עם הגופה ברחובות רבת עמון עד השגת הניירות הדרושים

מאת // אתר זק"א 05.11.2009

מתנדבי זק"א בראשות היו"ר יהודה משי זהב הצליחו במאמצי השכנוע ושחררו גופתו של איש עסקים חרדי שהתגורר בלונדון, ושהתמוטט ונפטר במהלך נסיעת עסקים ברבת עמון שבירדן, גופתו הועבר לקבורה בישראל.

המקרה המצער שהגיע לזק"א, ע"י אנשי משפחה המתגוררים בבני ברק, הביא לפעילות קדחתנית ולניסיון לעצור כל הליך של נתיחת הגופה. אחד ממתנדבי זק"א, כושי רמון היושב בק"מ ה-101 בכביש הערבה, שמקושר עם קציני משטרה ירדניים, הצליח לעכב את הנתיחה עד בואה של משלחת זק"א לשם.

יו"ר זק"א אצל מנהל בית החולים המקומי. צילום: יעקב פלץ - דוברות זק"א

 

בבוקרו של יום חמישי חצתה משלחת של מתנדבי זק"א מישראל, את מעבר הגבול בבקעת הירדן. חברי המשלחת, בראשותם של יו"ר זק"א יהודה משי-זהב ורכז המחלקה המשפטית מיכאל גוטויין, ובהשתתפות מתורגמנים דוברי ערבית, שם נפגשו בבית החולים 'אל-באשיר' עם מנהל בית החולים, חוקרי המשטרה וכן עם הפתולוג הראשי, מהם ביקשו להתחשב בעובדת היותו יהודי כשעל פי הדת היהודית חל איסור לנתח את הגופה.

ואכן לאחר שורה של מאמצים במישורים שונים ופעילות מאומצת בשטח, הושג הוויתור המיוחל: המשטרה בעמאן הודיעה למשלחת מתנדבי זק"א כי היא משחררת את גופת החרדי שנפטר ביום שלישי בבית מלון בעמאן.

סיבת הנסיעה היא פטירתו הפתאומית של איש עסקים חרדי, תושב לונדון, שנחבל בראשו ברבת עמון בעת שהותו במלון בעמאן ובדרך לבית החולים נפטר. המשטרה בירדן הורתה למכון הפתולוגי לבצע בנפטר נתיחה שלאחר המוות, בכדי לוודא כי הוא לא נרצח. על פי הנוהל המחייב בירדן, ביצוע נתיחה במקרה כזה הוא צורך חוקי שאין לוותר עליו.

צילום: יעקב פלץ - דוברות זק"א

 

כשנודע הדבר לארגון זק"א, החלו לפעול במישורים דיפלומטיים בכדי לעכב את הנתיחה. לאחר מאמצים מרובים, הושגה דחייה לביצוע הנתיחה - עד לשעה 9.00 בבוקר.

בבוקר, לקראת פקיעת מועד הדחייה, יצאה המשלחת הישראלית לעמאן שבירדן, בכדי לפעול במקום ולהביא לידי ויתור על הנתיחה.

המשלחת נסעה לכיוון בית החולים 'אל-באשיר' בעמאן, שם הייתה גופתו של הנפטר החרדי מלונדון, שהמשטרה דורשת לנתח את גופתו. המשלחת פעלה במישורים שונים, על מנת להביא לידי ויתור על נתיחת הגופה.

בסופו של דבר, הוכתרו המאמצים בהצלחה. באמצעות מספר מתורגמנים ופגישות בדרגים גבוהים, ובעזרת קונסול ישראל ברבת עמון מר דני סיוון, הושג הויתור המיוחל והגופה שוחררה לדרכה.

בשלב שלאחר ההודעה על הויתור, החלו חברי המשלחת לטפל בסידורי הבאת הגופה ארצה, בהתגברות על הבירוקרטיה הירדנית, כשהיה צורך להשיג אישורים של הקונסוליה הבריטית, עקב היותו אזרח בריטי, של הקונסוליה הישראלית כדי שיכולו להעבירו ארצה, ושל הירדנים. שעות הסתובבו מתנדבי זק"א יחד עם הגופה ברחובות רבת עמון באמבולנס מקומי, מקונסול לקונסול, ממשרד למשרד, עד השגת כל האישורים הנדרשים, ורק לפני סגירת מעבר הגבול בשעה תשע בערב, הצליחו חברי המשלחת להעביר את הגופה באמבולנס של זק"א מירדן לישראל כשכבר בשעות הלילה המאוחרות התקיימה ההלוויה בבית העלמין באר יעקב.

צילום: יעקב פלץ - דוברות זק"א

 

צילום: יעקב פלץ - דוברות זק"א

 

צילום: יעקב פלץ - דוברות זק"א

 

צילום: יעקב פלץ - דוברות זק"א

 

צילום: יעקב פלץ - דוברות זק"א

 

צילום: יעקב פלץ - דוברות זק"א