פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
סיירת איוב
מתנדבי זק"א ביחידת המתנדבים החדשה באגף התנועה, שאמורה לבשר למשפחות שיקיריהן נהרגו בתאונות דרכים
מאת // אתר זק"א 23.11.2008
ביום חמישי נרשמה התרגשות גדולה כאשר עשרת המתנדבים במדור נפגעי תאונות דרכים באגף התנועה של המשטרה באו לתדריך אחרון, רגע לפני שיחלו לשאת בנטל - שירות התנדבותי ב"סיירת איוב", הכוללת איתור ומתן הודעה לבני המשפחה על הטרגדיה שפקדה אותם.

לקראת התפקיד הקשה התכנסו אנשי היחידה, שבה נכללים בין היתר מתנדבי זק"א ובראשם מפקד זק"א ירושלים בן ציון אוירינג, בכיתה קטנה בבית דגן לקבלת "תיק מתנדב אישי" שילווה אותם מעכשיו לכל מקום.

מדור נפגעי תאונות דרכים הוקם ב-2002 בעקבות החלטת הכנסת לרכז בידי המשטרה את נושא מתן ההודעות למשפחות ששכלו את יקיריהם בתאונות דרכים. במסגרת היחידה פועלים בסך הכל שישה קציני נפגעים בכל הארץ, האחראים על מסירת ההודעה למשפחות. "אופן מסירת ההודעה הוא אחד הגורמים המשפיעים והמשמעותיים ביותר על הצורה בה מתקבלת הבשורה הנוראית אצל בני המשפחה", אומר נצ"מ מאיר אור, ראש מחלקת תנועה במשטרה.

"אין שבת ללא הרוג בתאונה, פשוט אין", מספר רפ"ק גידי ארגמן, קצין הנפגעים של המדור במחוז צפון. "צריך להבין שההודעה עצמה, עם כל הקושי שבה, היא חלק קטן מהסיפור, הרי זו טראומה שנוחתת על המשפחה ומשפיעה על מהלך חייה. אצל כל עדה זה משהו אחר - האתיופים מחזיקים בבטן וסופגים את הכעס, במגזר הערבי אתה לא יכול לדבר עם נשים, אתה צריך להיות מוכן להכל. אתה לא יכול לבוא, לומר: 'הבן נהרג' וללכת הביתה", מספר רפ"ק ארגמן.

"כשאתה מגיע לבית ועומד לדפוק על הדלת, ואתה לא יודע לפעמים אפילו מי עומד מאחוריה, זאת ההרגשה הנוראית ביותר שמי שלא חווה אותה לא יבין את המשמעות הנלווית אליה", מספר נצ"מ אור.

באחרונה, לאחר שהבינו באגף התנועה כי למשפחות יש צורך לראות בדלת אדם מהיישוב בצד שוטר במדים, החלו לפעול להקמת יחידת מתנדבים.

"זה היה גיוס כמו בסיירת, 'חבר מביא חבר'. במשך חודשים פעלנו לאתר אנשים ממגזרים שונים שמוכנים לשאת בנטל הכבד הזה, ובעיקר כאלו שמסוגלים לעמוד בו", מספר סנ"צ עירן פיינמסר, פסיכולוג בהכשרתו, שראיין כ-70 מועמדים. "הדגש בהקמת יחידה כזו, מעבר לעזרה למשפחות, הוא גם להיות שם בשביל אותם קציני נפגעים שחוזרים הביתה ולא יכולים או רוצים לחלוק את תחושותיהם עם האישה בבית".

בן ציון אורינג, מפקד זק"א ירושלים ואב ל-11, שמע על הקמת היחידה ולדבריו לא חשב פעמיים. "לצערי אני מכיר היטב את עולם השכול וההרוגים, ולא פעם נאלץ לשמש כמודיע למשפחות על אובדן יקיריהן". אורינג מספר גם כי לא פעם קיבל מכות מבני משפחה זועמים שלא היה להם על מי להוציא את התסכול הנורא. "לפני שאני נכנס לבית אני ניגש לשכנים, מנסה להבין למי אני אבשר את בשורת האיוב", הוא מספר. "זה כל פעם טראומה מחדש, אבל כשבתאונה מעורבים ילדים, או כשאתה מגיע לבית המשפחה ומי שנותר בבית הם רק הילדים, המפגש איתם משאיר אצלך את הטראומה גם שבועות ארוכים לאחר מכן".

לצדו של אורינג שיטפל במגזר החרדי, התנדב ליחידה גם ישראל וורטהיימר, בן 38, אב לשבעה מתנדב בזק"א. וורטהיימר, המשמש ביום יום כעוזרו הצמוד של ח"כ הרב מאיר פרוש, רואה בהתנדבות "עבודת קודש".

במתנדבים ליחידה נמצא גם השייח עבד אל חמיד, דמות מוכרת במגזר הערבי בצפון הארץ, שהחליט להתנדב יחד עם בנו, ראש החוג לחינוך באוניברסיטה העברית, תומאס גינטל, עובדת סוציאלית, אתי שטנגל, ומנהל המתחם האווירי בנתב"ג, ויקטור ספר.

במציאות הישראלית, כאשר מדי שנה נאמד מספר ההרוגים בתאונות דרכים ב-500 בממוצע, המתנדבים החדשים צפויים להיות עסוקים מאוד. באגף התנועה מקווים שצירופם לקציני הנפגעים יקל על הקצינים לשאת בנטל. "מספיק שהמתנדב יהיה שם, בזירה או בבית המשפחה, ישמש כעוד זוג עיניים, זה כבר חשוב", סיכם נצ"מ פיינמסר.