פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
מאבק עיקש ובלתי מתפשר של זק"א הביא לגילוי האפר של הילדה שנשרפה
המשך השתלשלות הפרשה המסעירה * אחרי חודש של מאבק ותלאות תובא מיתר למפרט ז"ל למנוחת עולמים
מאת // אתר זק"א 30.04.2008
המאבק המשפטי * 'החלטת חלם' של שופטת בית המשפט * דלתות שופטי חיפה ננעלו בפני מתנדבי זק"א * שריפת הגופה ביום שריפת החמץ * בדיקת הרקמות קבעה: רז הוא האבא * המאבק על האפר * דרמה בבית המשפט, האם מודה שהיא שיקרה * מעקב סמוי של אנשי זק"א * מבצע החיפושים * האפר נמצא

אחרי חודש ימים של מאבק עיקש, מקווים בארגון זק"א שסוף סוף תסתיים פרשת שריפת גופתה של מיתר למפרט ז"ל, הנערה בת ה-14 מזכרון יעקב בהבאת שרידי אפרה לקבר ישראל למנוחת עולמים.

זאת אחרי שבמעקב סמוי אחר האם, הצליחו מתנדבי זק"א לעלות על מקום המחבוא, ובמבצע חיפושים בסיוע טרקטורון של ארגון זק"א שנערך השבוע בחוף נחשולים-דור סמוך לזכרון יעקב, באזור בו נצפתה האמא מקיימת טקס הזוי של פיזור במקום. הצליחו מתנדבי זק"א לגלות שקית ניילון ובה אפר שהוחבאה כ-40 ס"מ בחול הים, סמוך לעמוד ברזל שסימן את המקום. האפר הועבר לבדיקת מומחה. במקביל הוציא אמש ביהמ"ש לענייני משפחה בחיפה צו למשטרת ישראל למסור לאבא את הכד עם שרידי האפר שנתפס בביתה של האמא.

כחודש ימים ללא לאות ניהל צוות קרב של מתנדבי זק"א מאבק עיקש ורב תלאות להבאתה לקבר ישראל של הנערה מיתר למפרט ז"ל. הצוות בראשותו של יו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב, מפקד מחוז צפון הרב אנשל פרידמן, קמב"צ זק"א צפון חזקי פרקש, מפקד זק"א זכרון יעקב רפי מנת, רכז המחלקה המשפטית של זק"א מכל'ה גוטוויין, המתנדב אלי גבאי ובליווי צמוד של עורכי דין מהמחלקה המשפטית של זק"א: עו"ד דרור שוסהיים, עו"ד ישראל שלומאי, עו"ד בן ציון מלכה, עו"ד לימור סויסה ומעליהם עו"ד בני דון יחייא, ובהכוונה מתמדת של יו"ר ועד רבני זק"א הרב יעקב רוז'ה, לא נחו ולא שקטו, גם לא בימי חג הפסח, עד לסיום הפרשה.

הפרשה, שהחלה לפני כחודש, הסעירה את הרוחות בארץ. מאז נמצאה גופת הנערה, ניטש מאבק בין הוריה על מה שייעשה בגופתה. כאשר נודע שבכוונת האם לשרוף את הגופה נזעק ארגון זק"א, פנה לבית המשפט וביקש להוציא צו מניעה. בית המשפט פסק כי אינו יכול להתערב בהחלטה. גם הערעור בבית המשפט המחוזי נדחה ע"י השופט גדעון גינת.

האב, עורכי הדין בני דון יחייא וישראל שלומאי ביחד עם קמב"ץ זק"א צפון בבית המשפט

 

לאחר כמה ימים של מאבק משפטי בבית הדין לענייני משפחה בחיפה, ולמרות דרישתו של האב רז למפרט להביאה לקבר ישראל, הכריעה השופטת רחל ברגמן בהחלטה תמוהה לטובת האם שהיא תהיה בעלת ההחלטה הבלעדית בנושא בטענה כי רז למפרט כלל אינו אביה של מיתר ז"ל. וזאת למרות שבדיון בבית המשפט שבוע קודם, האם אמרה ההיפך שרז הוא אביה של הילדה.

'פסק דין חלמאי'
לבקשתו של עו"ד ישראל שלומאי מהמחלקה המשפטית של ארגון זק"א, לעכב את ביצוע השריפה עד לקבלת תוצאות בדיקת הוכחת האבהות של האבא, כי אחרת הנזק יהיה בלתי הפיך, לא נעתרה השופטת לבקשתו, והוציאה החלטה שאפשר להגדירה כ"החלטת חלם", שמצד אחד אין עיכוב ביצוע של שריפת הגופה, ומצד שני היא מאפשרת לבצע בדיקת אבהותו של האב. וגם זאת מבלי שתתן צו מפורש המורה ל'מכון הלאומי לרפואה משפטית' לבצע את הבדיקה. ובלי צו מפורש, 'המכון' סירב לבצע את הבדיקה.

ארגון זק"א פנה בתלונה לשר המשפטים ול'ועדת החוקה והמשפט' של הכנסת, על התנהלותה של השופטת רחל ברגמן, שבאטימות לבה לא שעתה לתחנוניו של האבא למניעת שריפת הגופה עד לקבלת תוצאות הבדיקה, וגרמה לנזק בלתי הפיך בניגוד לדת ולמסורת ישראל, דבר שהיה מתקבל בכל מערכת שיפוטית אחרת בעולם".

רק אחרי עתירה נוספת של 'המחלקה המשפטית של ארגון זק"א' באמצעות עו"ד בן ציון מלכה, נעתר שופט בית המשפט לענייני משפחה בחיפה, השופט בן ציון ברגר, ותיקן את החלטתה של השופטת ברגמן, כך שיתפרש כצו המורה ל'מכון לרפואה משפטית' לבצע את הבדיקה בדחיפות ולדווח לבית המשפט ולהוריה של מיתר ז"ל על תוצאותיה.

עו"ד ישראל שלומאי עם יו"ר זק"א בבית המשפט

 

ביום חמישי י"ב ניסן (17.4.08) הגיש ארגון זק"א עתירה נוספת ובקשת צו מניעה בבית המשפט המחוזי בחיפה, אך גם היא נדחתה ע"י סגן נשיא בית המשפט השופט א. שיף.

יש שזכו וקמו לקיים מצוות 'שריפת חמץ' ויש שלא זכו וקמו לשרוף גופה
ביום שישי ערב חג הפסח, כשכל עם ישראל קם והזדרז לקיים מצוות שריפת החמץ, הגיע אמבולנס של מד"א ל'מכון הלאומי לרפואה משפטית' ועפ"י הצו השיפוטי העביר את הגופה ל'קרימטריום' של חברת 'עלי שלכת' לשריפת הגופה.

ארגון זק"א פרסם הודעה המביע צער רב, "שיש הזוכים וקמים לקיים מצוות 'שריפת חמץ', ויש שלא זכו וקמו לשרוף גופה".

שעה לפני כניסת החג - מתנדבי זק"א מתדפקים על פתחיהם של שופטים בחיפה
ממש עד כניסת החג, עוד ניסה ארגון זק"א למנוע את שריפת הגופה, כשעם ישראל מסיים את הכנותיו לכניסת החג, ובשכונות החרדיות של חיפה נראו חסידים אצים רצים הביתה כשבידיהם 'מצות מצוה' זה עתה אפו, התרוצצו מתנדבי זק"א חזקי פרקש ואלי גבאי בהכוונתו של יו"ר הארגון יהודה משי זהב, והתדפקו על דלתות בתיהם של שופטים בחיפה, כמו גם בביתו של מזכיר בית המשפט בחיפה יהודה כהן, בנסיון אחרון לקבל בערב חג הפסח, בקשה נוספת של האב למניעת שריפת בתו, לפחות עד שתוכח אבהותו, אך כל הדלתות ננעלו בפניהם.

בסופו של דבר, למרות תחנוניו של האבא, לעכב את ביצוע השריפה, עד לקבלת תוצאות בדיקת האבהות, נשרפה הגופה ר"ל בליל שבת.

יו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב: אמר: "כי האב נשאר ללא אפשרות להביא את בתו לקבורה ואנחנו מאשימים את השופטת, לא צריך להיות בר הגיון בשביל להבין שבהחלטתה היא גרמה לנזק בלתי הפיך".

חן למפרט, דודה של מיתר ז"ל, הגיב בזעזוע על השריפה בחטף, ואמר:

"שיקול הדעת אשר הוביל למעשה השריפה, הוא שיקול הזוי, מטורף. כוונתה המוצהרת של האם בשריפת הגופה, הייתה, כביכול, לממש אמונה שמבוססת על פנטזיה המנותקת מכל שיפוט מציאות סביר".

"שנית, עבור מיתר ז"ל, מחובתנו להתייחס גם לכוונה הסמויה, זו שאינה נאמרת בלוי, אך באה לידי ביטוי מוחשי מאוד במעשים: לפחות כלפי חוץ, נדמה שכוונתה של האם הייתה ועודנה, לשרוף, להעלים, להכחיד, להשמיד, כל זכר למיתר! לאיין את אותה נערה מקסימה שהלכה ונשמטה מאחיזת האם, אותה אם שאינה מביעה כל אשמה על מות-בתה, שחוגגת ורוקדת על אפרה. ובחסות חדלונן וחוסר-תפקודן של הרשויות, היא אכן מצליחה לעשות זאת".

"שריפת הגופה ע"י האם, נעשתה כדי שתוכל לפזר את אפרה לארבע רוחות השמים, כדי שלא יהיה לה זכר, לא מצבה ולא זכרון. מיתר עצמה בקשה ביומנה שתתקיים לה הלוויה – ואנחנו, בני-משפחתה, רוצים לזכור את מיתר. אנחנו רוצים להנציח אותה, אנחנו רוצים להתאבל עליה, לבקש סליחה".

משפחתו של רז למפרט אף זעמה על כי חברת 'עלי שלכת' לא המתינה עד קבלת תוצאות בדיקת האבהות ושרפה את גופתה של מיתר ז"ל, למרות שהאבא פנה אליהם באמצעות עו"ד בני דון יחייא, בקריאה נואשת לא לעשות כן.

בדיקת הרקמות קבעה: רז הוא האבא
ואכן, כעבור כמה ימים, ביום רביעי ג' דחוהמ"פ (23.4.08) התקבלו תוצאות בדיקת הרקמות שביצע 'המכון הלאומי לרפואה משפטית', וקבעה חד משמעית כי רז למפרט הוא אביה של הילדה.

המאבק על האפר
בית המשפט הורה אמנם בהחלטה התמוהה בלשון המעטה, לממש את רצונה של האם – לשרוף הגופה ר"ל, אבל האב וארגון זק"א בקשו לקבור לפחות את האפר, אך האם אמרה: "פיזרתי אותו וזה היה לגמרי חוקי".

ארגון זק"א באמצעות עו"ד לימור סויסה ממשרדו של עו"ד בני דון יחייא, מיהר ביום חמישי ד' דחוהמ"פ (24.4.08) להגיש בקשה לתפיסת האפר, אך שוב, השופטת רחל ברגמן נענתה רק לבקשה לתפיסת האפר בידי המשטרה, אך לא לבקשת האבא להביא את שרידי בתו לקבורה, באומרה שההחלטה על קבורת האפר תינתן במועד מאוחר יותר ביום ב' 28.4.08.

צוות מתנדבים בפיקודו של קמב"צ זק"א צפון חזקי פרקש בליווי של עו"ד לימור סויסה ואנשי משטרה, כשבידיהם צו המורה על תפיסת אפרה של מיתר ז"ל, מיהרו וערכו חיפוש בביתה ובגינה של האם בזכרון יעקב, אך ללא תוצאות, כשהאם טוענת שהיא פיזרה את האפר בחוף הים. רק אחרי דין ודברים עם האם, כשהיא משקרת ומשנה מדי פעם את דעתה, היא הוציאה כד עם שרידי אפר שנתפס בידי המשטרה. האמא נלקחה לחקירה בתחנת המשטרה, אך גם שם היא אמרה: "איחרתם את המועד".

מתנדבי זק"א בחיפושים אחר האפר

 

מהמושב האחור של הרכב המשטרתי עוד הספיקה האמא להתריס בפניו של המתנדב חזקי פרקש קמב"צ זק"א צפון: "איפה אצבע אלוקים של יהודה משי זהב? ניצחתי!".

דרמה בבית המשפט – האם מודה שהיא שיקרה
ביום שני כ"ג ניסן (28.4.08) התקיים בפני השופטת רחל ברגמן, הדיון בבקשת האב לקבל את הכד עם שרידי האפר, בכדי להביאם לקבורה, לדיון הגיעו האב רז למפרט, מלווה בעו"ד בני דון-יחייא, עו"ד לימור סויסה, ועו"ד ישראל שלומאי, יו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב, קמב"צ מחוז צפון חזקי פרקש. ומנגד האמא ובנה אאור.

עו"ד בני דון-יחייא, אמר לשופטת: האבא מעוניין לקבור את הכד עם שרידי האפר, זהו השריד האחרון מבתו, ברצונו להקים מצבה". ואז התחוללה דרמה בבית המשפט, כשבחקירה צולבת של האמא, היא הודתה שהיא שיקרה לשוטרי תחנת זכרון יעקב, כי כל האפר פוזר, ושהיא אכן החביאה אפר גם לאחר שכבר קיבלה את צו בית המשפט המורה לה למסור את האפר למשטרה.

אך למרות זאת וגם הפעם לא מיהרה השופטת רחל ברגמן לתת את החלטתה, האם למסור לאבא את הכד עם שרידי האפר הנמצא במשמורת בתחנת משטרת זכרון יעקב, עד לדיון נוסף שיתקיים בתאריך 5.5.08. האב רז למפרט הגיש תלונה בתחנת המשטרה של זכרון יעקב נגד האם בגין הפרת הצו השיפוטי.

כשיצאו האמא עם בנה אאור מאולם המשפטים, היא הטיחה ביו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב: אתה "אינקויזיטור" "חומייני". כשיהודה משי זהב קראה לה בשם האמיתי שלה: 'דינה הייכנבוים', היא ענתה לו: "אל תקרא לי דינה, קוראים לי 'לילית'". לילית שרף ובנה אמרו שם, כי הם יהודים על פי לידתם, אך לא באמונתם, ושבנה 'אאור' אף לא הובא בבריתו של אברהם אבינו, רח"ל.

מעקב סמוי של אנשי זק"א
אנשי זק"א החליטו שלא לוותר, ובמקביל לדרישת האב לקבל את שאריות האפר שנותרו בכד הקבורה, פתחו במעקב סמוי אחר האמא, עד שביום שני כ"ג ניסן (28.4.08) נצפתה האמא מקיימת טקס הזוי של פיזור אפר סמוך לחוף נחשולים-דור.

האפר נמצא
למחרת ביום שלישי גייס ארגון זק"א מתנדבים למבצע חיפושים בחוף, בסיוע טרקטורון של הארגון, אחרי שעות של חיפושים, הצליחו מתנדבי זק"א בפיקודו של מפקד זק"א זכרון יעקב רפי מנת, לגלות שקית ניילון ובה אפר שהוחבאה כ-40 ס"מ בחול הים, סמוך לעמוד ברזל שסימן את המקום. האפר הועבר לבדיקת מומחה, שאכן כעבור כמה זמן אישר שמדובר באפר אדם. במקביל הוציא אמש ביהמ"ש לענייני משפחה בחיפה צו למשטרת ישראל למסור לאבא את הכד עם שרידי האפר שנתפס בביתה של האמא.

מתנדבי זק"א בחוף נחשולים - דור

 

חזקי פרקש קצין המבצעים של זק"א צפון אמר כי קשה להתייחס לפרשה – שהדירה שינה מעיני מתנדבי זק"א בחודש האחרון – במונחים של סיפוק. "במשך חודש ניסינו לעשות הכול שהילדה הזו תיקבר, כפי שהיא בעצמה רצתה וכתבה ביומנה. כואב לנו שלא הצלחנו למלא את רצונה וכבודה האחרון", אמר.

מיתר למפרט ז"ל - הלוויה
ארגון זק"א בתיאום עם האבא יערוך ביום שישי הלוויה המונית בזכרון יעקב, הספדים, הקמת מצבה, שם וזכר לילדה שאמה עשתה הכל שלא יישאר ממנה שריד ופליט. הבאתה לקבר ישראל למנוחת עולמים, חודש ימים אחרי פטירתה.

מסע ההלוויה יצא ביום ששי, 2.5.08 בשעה 12:00 מקן הנוער העובד והלומד של זכרון יעקב. בו היתה מיתר ז"ל חניכה מצטיינת. קן הנוער העובד והלומד נמצא במתחם "אגד" ("הגורן") ברחוב המייסדים, רחובה הראשי של המושבה זכרון יעקב. בית העלמין ההיסטורי של זכרון יעקב נמצא בסמוך, אף הוא ברחוב המייסדים. מיתר ז"ל תנוח בשלום לצד מייסדי המושבה זכרון יעקב, שרה אהרונסון, רבקה וד"ר הלל יפה, ניטה ומיכאל לנגה, ועוד.

מיתר למפרט ז"ל רצתה שתיערך לה לוויה לאחר מותה. ביום ששי הקרוב, חודש לאחר שגופתה התגלתה בחצר ביתה בזכרון יעקב, ולאחר מאבק ארוך ועיקש יוכלו מוקיריה למלא את משאלתה זו.

בנוסף לבני משפחה רבים, ישתתפו בהלווייתה חבריה מתנועת הנוער העובד והלומד, חוג הסיירות של הקרן הקיימת במושבה בנימינה, תלמידי בית הספר אורט השומרון בנימינה, ראש המועצה המקומית זכרון יעקב מר אלי אבוטבול, אנשי ציבור, מתנדבי זק"א שאתרו את שרידי אפרה ובמאבק המשפטי להביאה לקבר ישראל, וכן מאות מתושבי זכרון יעקב והציבור בישראל אשר סיפור תלאותיה של מיתר ז"ל והמאבק בן החודש להביאה לקבורה נגע לליבם.

כח מתוגבר של משטרת זכרון יעקב יאבטח את מסע ההלוויה והטקס.