פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
10 ימים גופת הילדה בקירור ולאף אחד לא אכפת

שבועיים של מאבק עיקש של זק"א למניעת שריפת גופת הילדה בת ה-14 מזכרון יעקב - התפתחויות דרמטיות וגילויים חדשים בפרשה המוזרה – חשש שהילדה נפלה קרבן בידי כת שהונהגה בידי האמא

מאת // מגזין המושבות 15.04.2008

כשבועיים לאחר מציאת גופתה של הילדה בת ה-14 מזכרון יעקב אחרי תלייה עצמית, ולמרות החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה, לא להתערב בהחלטתה של הגברת לילית שרף, אמא של הילדה, לשרוף את גופתה של ביתה. הסיפור הולך ומסתבך. שלל בעיות טכניות, ומשפטיות מנעו עד עתה את הבאתה של מיתר שרף ז"ל למנוחת עולמים. פיתרון פשוט לתסבוכת הזו אינו נראה עדיין באופק.

אל תשרפו את גופת בתי", כך מתחנן הבוקר (יום שלישי) רז למפרט, אביה של מיתר שרף, ז"ל, הנערה בת ה-14 מהמושבה זכרון יעקב שהתאבדה לפני כשבועיים.

בדיון שנערך ביום שני השבוע בבית המשפט לענייני משפחה בחיפה השאירה אתמול השופטת את ההחלטה מה לעשות בגופה הילדה, בלעדית בידיה של הגברת לילית שרף, אימה של מיתר שרף, ז"ל.

האב אמר לבית המשפט: "אני מבקש כי גופתה של בתי תקבר ואני רוצה כי תהיה מצבה על קברה."

בשבוע שעבר סירב סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט גדעון גינת, להתערב בהחלטת ההורים, לאחר שבאותו מועד שניהם מסרו לבית המשפט כי על פי אמונתם הם מעוניינים להביא את מיתר למנוחות בדרך של שריפה. עתה נודע כי הצהרתו של רז למפרט נמסרה אז כיוון שהופעלו עליו לחצים כבדים.

"אל תשרפו אותה" מיתר שרף ז"ל. צילום: מגזין המושבות


אתר מגזין המושבות

האב אמר: "במהלך השבוע הייתי נתון לאיומים ע"י האם... היא אומרת כי תהיה גופה נוספת אם גופת בתה לא תשרף וכן איומים מרומזים לפגוע בי ובבני משפחתי במידה והגופה לא תשרף ואני מבקש את הגנת בית המשפט בהרחקת האשה מחיי ומחיי בני משפחתי."

מאחורי הקלעים פעל למפרט להבאת הגופה לקבורה. הוא פנה לכל סיוע אפשרי שימנע את השריפה.

יומניה של מיתר שרף הוחזרו ביום שלישי לאימה, יחד עם עוד חומרים מהמשטרה. אבי הילדה אמר בהתייחס לכך בשיחה עם ענבר דותן ברדיו חיפה ביום שלישי בבוקר כי "לא ניתן לי לראות את היומנים איני רשום כאבי הילדה וגם אם כן היא לא היתה במשמורתי. אני חושש שהיא (האם) תעשה ביומנים שימוש, תיגש עם זה לילדים, תסלף דברים, ותחלל את זיכרה של הילדה שהיתה הטוב בהתגלמותו".

ענבר דותן, תושבת זכרון יעקב ומגישת התכנית הפופולארית "אמא עצבנית" כל יום ברדיו חיפה, שוחחה ביום שלישי בבוקר בשידור עם אביה של מיתר שרף ז"ל אשר ביקש לא להזדהות בשמו ברדיו, ועם לילית שרף האם. במהלך השידור, התלוננה שרף כי דותן "יורדת נמוך". ענבר דותן איפשרה לאם להגיב, אך כאשר שמעה כי היומנים של מיתר ז"ל נמצאים מאז הבוקר בידיה של לילית והיא עדיין לא עיינה בהם, הורידה אותה ענבר מהשידור.

"היא הטריפה אותי" אמרה דותן לאחר מכן: "איך אמא, שהילדה שלה שמה קץ לחייה לפני עשרה ימים, ויש לה ביד את דבריה האחרונים, ואולי משהו שישפוך או על הסיבה, והיא, יש לה טלפונים לעשות ? מה, זה לא דחוף לה"?

"הבנתי שאם היא היתה לידי הייתי מנערת אותה." דותן מסרה כי שינתה את דעתה לחלוטין, וכי עד לשיחה האחרונה תמכה, בזכותה של האם לשרוף את הגופה, אך כעת "אם היה לי באמת כח והשפעה, הייתי נוסעת עכשיו לאבו כביר ומביאה את מיתר ז"ל לקבורה בבית העלמין בזכרון יעקב".

לילית שרף שהקשיבה לדבריו בשידור ברדיו חיפה, טענה בשידור, שרז למפרט איננו אבי הילדה, למרות שכך טענה עד אתמול. גם בדיון אתמול בבית המשפט הצהירה כי : "הסיבה לכך שרז מעולם לא היה רשום כאביה של בתי של המנוחה כי הוא ידע שהוא לא אביה, הסיפור שמאחורי הדברים הוא מאד קשה להאמין בו ולכן שמרנו אותו בסוד, ההריונות נמשכו יותר מ- 9 חודשים"

בדיון בבית המשפט הצהיר האב אתמול : "למיטב ידיעתי מאז ומעולם הייתי אביה הביולוגי של מיתר, ומאז ומעולם היא כינתה אותי אבא. פניתי מספר פעמים לפקידות הסעד, פסיכולוגים, עורכי דין בעניין והומלץ לי לא להכנס למלחמה משפטית עם האם. בתעודת הזהות שלי לא רשומה הבת המנוחה כבתי. האם סירבה לבדיקת רקמות".

יהודה משי זהב, יו"ר זק"א, שהתראיין אף הוא אמר לרדיו חיפה כי האם טענה בבית המשפט שנשאה את מיתר ז"ל ברחמה במשך שלוש שנים. הוא הגדיר את האם לילית שרף כ"הזויה" ותמהונית, ואמר: "זהו כשל גדול מאד של המערכת; רב הנסתר על הגלוי. כשל של כל המערכות, משטרת ישראל ורשויות הרווחה..."

האב חזר בשידור על טענתו כי לילית שרף איימה עליו וכי תמליל השיחות נמצא בידי עורך דינו. לילית שרף שהקשיבה בשידור לשיחה הכחישה כי איימה, וטענה כי במילים "גופה נוספת" כפי שצוטטו אתמול בבית המשפט התכוונה לגופתה שלה.

בשידור אמר יהודה משי זהב, יו"ר זק"א, "אני מתכוון לנסות ולהפוך את העולם, ילדה בת 14 כמעט שבועיים בקירור במכון לרפואה משפטית באבו-כביר, וזה לא מעניין אף אחד. איך אפשר כך להתיישב לליל הסדר, חייבים להוביל מהלך".

השתלשלות הפרשה
במוצאי שבת (5.4.08) נמצאה גופתה של מיתר שרף, נערה בת 14 מזכרון יעקב ללא רוח חיים בחצר ביתה. היא שמה קץ לחייה בתליה. האם ששהתה כפי הנראה בתוך הבית מצאה את גופתה וניסתה להחיותה. צוותי ההצלה שהוזעקו למקום קבעו את מותה. מותה של מיתר, תלמידת אורט השומרון ופעילה בנוער העובד והלומד, שתוארה כנערה חייכנית ופעילה זעזע עמוקות את המושבה כולה. בני המשפחה, אמה ואחיה ביקשו לשרוף את גופתה. בקשתם עוררה התנגדויות נרחבות והגיע אף לבית המשפט שתחילה הוציא צו מניעה כנגד שריפת הגופה לבקשת חזקי פרקש קמב"צ זק"א צפון, ובסופו של דבר החליט לא להתערב בהחלטת המשפחה.

במהלך השבת היתה אמורה מיתר שרף בת ה- 14 ללכת עם חברים לים. היא לא הגיעה. אימה שישנה באותה עת בבית, הבחינה בהעדרה לאחר כמה שעות. היא ניסתה להתקשר אליה, וכן לאתרה אצל משפחה בה נהגה מיתר ז"ל לעשות "בייבי סיטינג". כשיצאה לחצר מצאה האם לילית שרף את ביתה תלויה.

עם היוודע הדבר הגיעו למקום מלבד כוחות המשטרה גם מפקד זק"א בזכרון יעקב רפי מנת וראש המועצה המקומית מר אלי אבוטבול. לדברי מנת, רצתה האם לשרוף את גופת ביתה כבר באותו לילה בחצר הבית, על פי אמונתה. באותו מעמד, ניסו מנת ואבוטבול לשכנע את האם להביא את מיתר לקבר ישראל כמקובל. אך היא עמדה על דעתה, כי ברצונה לשרוף את הגופה ובכך להיפרד ממיתר ולהתחיל להתאבל.

מפקד זק"א זכרון יעקב רפי מנת אמר בראיון לתקשורת: "מן הסתם עברה הנערה סבל איום אם החליטה לסיים את חייה בנסיבות כה טרגיות. הדבר האחרון שנותר לציבור לעשות עבורה הוא לכבד את זכרה ולהביאה לקבורה כפי שנוהגים יהודים מאז ומעולם, כפי שנוהגים רוב תושבי מדינת ישראל וכפי שנוהגים רוב בני האדם מימים ימימה. שריפה הגופה, חס וחלילה, תעשה עוול איום לגופה ולנשמתה של המנוחה הצעירה הזו. כל מי שיכול להתנגד לאקט איום כזה, מן הראוי שיעשה זאת וארגון זק"א, כמי שמופקדים על שמירת כבוד המת, יתנגדו לכך בכל האמצעים החוקיים האפשריים כדי לשמור על כבודה של המנוחה ולהביאה לקבורה".

גופתה של מיתר הועברה בלילה למכון לרפואה משפטית באבו כביר, לנתיחה על מנת לקבוע את סיבת המוות. המשטרה פתחה בחקירה. במסגרת החקירה ניטלו מבית המשפחה ברחוב התפוח בזכרון, המחשב, וכן יומנה של מיתר.

היות וכך, פנה ארגון זק"א אל בית המשפט המחוזי בחיפה והוציא צו מניעה לשריפת הגופה עד לדיון למחרת בבוקר.

עו"ד ישראל שלומאי שייצג את זק"א אמר בבית המשפט: "אנו חושבים כאנשי חברת קדישא וזק"א שאדם לאחר פטירתו ראוי וזכאי לכל הכבוד הראוי כאשר העיקרון שמנחה זה שגם כבוד המת נהנה מהגנה חוקתית של חוק יסוד האדם וחירותו מבלי להיכנס לשאלה האם להורים יש, לאחר הפטירה, מעמד, לאור חוק הכשרות המשפטית שכן האפוטרופסות קיימת אך ורק בחייו של אדם".

עו"ד שלומאי הזכיר לבית המשפט כי "דואגים תמיד להביא את הנפטרים לקבר ישראל גם אם זה כרוך בסיכון." וכי "יש הקשר שלילי לשריפות לאור עברנו בשואה." שלומאי הציג לביהמ"ש מכתב מחברותיה של המנוחה, התלמידות מביה"ס המבקשות לכבד את זכרה האחרון של חברתם, ולהביאה לקבורת עולמים. ואמר: "אם השופט שואל אותי מכוח מה השופט יכול להתערב בעניין זה אני משיב כי אנו במעמד זהה משפטית להורים ומשכך, ביהמ"ש צריך לשקול את האינטרס הציבורי שייגרם כתוצאה משריפת המנוחה לכל הסביבה, לרבות תלמידות ביה"ס".

"אני רוצה לשרוף את הגופה" לילית שרף. צילום: מגזין המושבות

 

לילית שרף, אמה של מיתר ז"ל, סיפרה לשופט גינת על מניעיה: "אני אישית רוצה לשרוף את גופת בתי משום שאני מאמינה שזה מה שגורם לעילוי נשמת המתים שהם לא משאירים אחריהם שאריות שיכולים להזדהם ולמשוך אנרגיות שליליות. זאת אמונתי ויש לכבדה. יש לי סמכות להחליט מה לעשות עם גופת בתי".

האם הוסיפה כי "אני לא רואה מקום שזק"א יכולים להתערב בסוגיה זו. אני מבקשת שירדו מהבת שלי ושירדו ממני, בבקשה".

רז למפרט, אביה של מיתר ז"ל, אמר עוד: "לגבי כבוד המת, לדעתנו זו הדרך לכבד את המת בהתאם לאמונתנו. אמרתי זאת לראש המועצה, אם רוצים מקום לזכרה, אז ניטע חורשה על שמה קרוב לביה"ס, שניצור מקום שאפשר יהיה להתייחד עם זכרה בלי העניין הטכני. תניחו לנו".

אאור שרף, אחיה של מיתר ז"ל אמר כי ביקר בקן הנוער העובד שלה ופגש הרבה מחברותיה ואף אחד מהן לא אמרה לו שהיא נגד שריפה. "ההתנגדות היחידה ששמעתי היתה מזק"א ולעניין ראש העיר, שמעתי את הסיפור מה אמר. לא שמענו פניה מילדים, מהוריהם. זה נוראי שאנו שומעים זאת בביהמ"ש. אנו מוכנים לקבל כל אחד שיש לו מה להגיד ושירצה לבקר אותנו. לאחר היום הראשון שבאו הרבה חברות של מיתר, היתה שתיקה והתברר שנאמר להם לא לבוא לבקר אותנו, אולי זה קשור לזק"א. אמרנו שכולם מוזמנים לבוא לבקר ואף אחד לא בא, ושאלתי למה אף אחד לא בא, ונאמר לי שאמרו להם לא להגיע כדי לתת למשפחה לנוח".

במהלך הדיון מסרה פקידת הרווחה במועצה המקומית של זכרון יעקב כי אין היא מעוניינת להתערב בשיקוליה של אם המשפחה. בא כח האפוטרופוס הכללי הודיעה בכתב לבית המשפט כי "אין האפוטרופוס הכללי צד להליכים מסוג זה". גם בא כוחה של פרקליטות מחוז חיפה אמר לבית המשפט כי ספק בעיניו אם יש מקום להתערבות המבקש או של הגורמים אשר את עמדתם הוא מביע בעניין זה.

השופט גדעון גינת, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה דחה את בקשת ההתנגדות של ארגון זק"א. "אחרי ששקלתי את עמדות הצדדים, אני סבור שאין מקום להתערבותי בעניין זה", פסק גינת. הוא הוסיף: "לא הוצגה בפני כל אסמכתא בדין המאפשרת לביהמ"ש להתערב באשר לאופן הטיפול במנוחה. אין מחלוקת, כי קרובי משפחתה היחידים של המנוחה, דהיינו, הוריה ואחיה תומכים בעמדה, שהביאה בפני האם, דהיינו, שריפת הגופה. במצב דברים זה אין מקום להתערבות של ביהמ"ש" השופט פסק כי המבקש ישלם לאמה של מיתר ז"ל את הוצאות המשפט בסך 1,000 ש"ח.

החלטת בית המשפט הפכה לסערה ציבורית. סגן ראש הממשלה השר אלי ישי הגיב על ההחלטה: "בית המשפט שרוממות כבוד האדם בגרונו, מפקיר ורומס את כבוד המת. באצטלה של אי-התערבות, התערבב באופן פסול בשאלה הנוגעת לזהות העם היהודי. זהו ניסיון מגונה לגבות אורחות חיים של הגויים".

בעקבות החלטת בית המשפט ביקש סגן ראש הממשלה, השר אלי ישי, את שר הדתות, יצחק כהן, לכנס את ועדת השרים לענייני קבורה כדי לדון בהוצאת שריפת הגופות אל מחוץ לחוק.

"לא יהיו קרמטוריומים ולא יהיו מועמדים לשימוש בקרמטוריומים במדינת ישראל", כך אמר בתגובה שר הדתות יצחק כהן: "אי התערבות בית המשפט היא התערבות גסה ופגיעה אנושה בצביון העם היהודי שנשמר אלפי שנים. לצערנו אנו עדים למספר החלטות של בתי משפט שונים ומשונים שעקב בצד אגודל רוצים להפוך את מדינת ישראל ממדינה יהודית למדינת כל אזרחיה. אנחנו נעמוד כחומה בצורה נגד הניסיון הנואל הזה".

אך למרות החלטת בית המשפט המחוזי, לא נשלחה גופת המנוחה לשריפה, עקב קשייה של האמא לגייס את הכסף (11,000 ₪) עבור השריפה בחברת "עלי שלכת".

בהמשך נעשו ניסיונות נוספים לשכנע את האם להביאה לקבורה, גם אם לא בטקס יהודי וחינם אין כסף. ארגון זק"א הפעיל גורמים שונים ששוחחו עם האם לשכנעה לוותר ולקבור את גופת ביתה המנוחה, אך היא בשלה, שהיא לא תמצא מנוחה לנפשה אלא בשריפת גופת ביתה. "אני אצום, ואם אצטרך גם אשבות רעב כדי שזה יקרה. אשרוף את גופתה אני מוכנה לסכן את חיי על כך. חבל שזה לא יכול להחזיר אותה לחיים. אבל זה מה שאני יכולה לעשות בשבילה עכשיו. אני, אין לי לאן ללכת אם נשמתה של מיתר לא תשתחרר". אמרה האם.

כאמור לעיל עם התגלגלות הפרשה והתבהרות הסיפור שמדובר באשה תמהונית והזויה לחלוטין, והתנגדותו של האבא לשריפת גופת בתו, פנה יו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב אל ד"ר אנוך הפסיכיאטור המחוזי בבקשת התערבות, להכריז על האם כלא שפויה והוצאת האחריות על ביתה מידיה.

יהודה משי זהב בבית המשפחה. צילום: מגזין המושבות

 

בנוסף, נפגשו בשעות הבוקר המוקדמות של יום רביעי יו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב, מפקד זק"א זכרון יעקב, רכז המחלקה המשפטית של ארגון זק"א מכל'ה גוטוויין, עם האמא בביתה בזכרון יעקב, בנסיון לדבר על לבה ולשכנעה לוותר ולהסכים לקבורה ביתה עוד לפני חג הפסח. המפגש הפך עד מהרה לויכוח סוער ונוקב, כשהאמא גיבבה את האמונות הטפלות וההזויות בהם היא מאמינה. חברי זק"א הטיחו בה דברים קשים, שהיא מחזיקה את ביתה כבת ערובה, אך ורק כדי שהיא תוכל לממש את האמונות הטפלות, או לחילופין כדי ליהנות מתשומת הלב שהיא מושכת בסיפור. "צאי מהרוח הרעה שעטפה אותך ושחררי את ביתך לקבורה למנוחת עולמים" אמרו לה חברי המשלחת, אך ללא הועיל.

במקביל אחרי טענת האמא בבית המשפט לענייני משפחה, כי רז למפרט אינו האב של הילדה, בניגוד למה שאמרה שבוע קודם בבית המשפט המחוזי, פנה עו"ד ישראל שלומאי מהמחלקה המשפטית של ארגון זק"א ביום רביעי השבוע, לבית המשפט, בשם האב, שיורה על צו בדיקת והוכחת אבהות, כדי שהאבא יוכל להגיש לבית המשפט בקשת להוראת קבורת ביתו המנוחה, בד בבד עם הוכחת אי שפיותה של האם. נכון לכתיבת שורות אלה, ביקש בית המשפט את תגובתה של האמא לבקשת האב לבדיקת הוכחת אבהות.