פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
חוגגים בשמחה – משחקים בבטחה
לקראת חג הפורים יוצא ארגון זק"א במסע "הסברה מונעת" בפרויקט פרסים משותף עם השבועונים בקהילה, יום ליום, שעה טובה, ומרכז העניינים, למניעת שימוש בנפצים ובמשחקים המסכנים חיי אדם
מאת // אתר זק"א 17.02.2008
בפרויקט משותף לארגון זק"א, השבועונים: "בקהילה", "יום ליום", "שעה טובה", "מרכז העניינים" ונותני החסות החברות: "מרכז השעשועים", "טעמן", "אלף". יתבקשו הילדים לשלוח שובר חתום על ידי ההורים שבנם לא נגע השנה ב"נפצים", מיד אחרי "פורים" תתקיים הגרלה בין כל השוברים, והילדים יזכו במאות פרסים יקרים, ביניהם "אופני הרים", "קורקינט חשמלי", "משחקי מולטימדיה", מכשירי "3MP" כשרים. מתנת החברות נותני החסות.

בכל חג פורים, ידי צוותי מתנדבי "הצלה מהירה" של ארגון זק"א מלאות בעבודה כתוצאה מפציעות, כוויות ותאונות המתרחשות בשל שימוש בלתי זהיר באביזרי החג, תחפושות מסוכנות וכדומה.

מידי שנה עשרות ילדים נפגעים כתוצאה ממשחק בנפצים וחג הפורים הפך להם ולמשפחתם משמחה לעצב.

בשנים עברו טיפלו מתנדבי זק"א בילדים שאיבדו עין או אצבעות בשל פיצוץ נפץ או זיקוק סמוך אליהם במהלך פורים. כמו גם ילדים שנכוו באזור המותניים בשל חיכוך הנפץ בכיסם.

ארגון זק"א אף פנה בפנייה לחברי כנסת ליזום חקיקה כי כפי שקיים איסור על מכירת אלכוהול לבני נוער מתחת לגיל 18, יש להחיל חוק דומה גם נגד הנפצים והזיקוקים שעלולים לפצוע באורח קשה בני נוער תמימים, שאינם מבינים את הסכנה האורבת להם.

מדריך כיצד לעבור את החג בשלום
לקראת פורים יצא ארגון זק"א בקמפיין הסברה מונעת הקורא לציבור ההורים והמחנכים להתריע ולהזהיר את הילדים מפני הסכנות הטמונות באבזרי משחק שונים לפורים ומפני השימוש בתחפושות דליקות ופרטי לבוש נלווים.

ארגון זק"א ממליץ לציבור ללבוש תחפושות העשויות מחומרים שאינם דליקים עם תו תקן המעיד על כך ולהימנע מלהשתמש בתחפושות שיש בהם מרכיבים דליקים, כמו; צמר גפן, נייר, בדי-ויסקוזה, נוצות וחומרים פלסטיים.

יש להזהיר את הילדים מראש להימנע מלהתקרב למוקדי אש וחום לוהט.

להלן המלצות ארגון זק"א במקרה של התלקחות התחפושת:
יש להשכיב את הנפגע, לגלגלו בחול או בעפר, או לכבות את האש בכמות גדולה של מים, או להחניקה באמצעות שמיכה רטובה. את ראש הנפגע יש להקפיד לא לכסות (מחשש לחנק).

כמו כן, אין להסיר בגדים חרוכים ואין למרוח משחות שומניות על הכוויות, אלא לקרר את מקום הכוויה מים.

אסור לרסס תרסיסים למיניהם על איברים חשופים, לרבות העיניים או הפנים. במקרה של חדירת חומר כימי לעיניים יש לשטוף בהרבה מים. התרסיס הוא חומר דליק ביותר.

יש להישמר שלא לקרב זיקוקי אש לאזור הפנים, ובמיוחד לא לעיניים. במקרה של חדירת גץ אש לעין יש לשטוף אותה במהירות במים ולהעביר את הנפגע למתקן רפואי קרוב.

אין לירות פיקות וקפצונים באזור קרוב לאוזניים והעיניים - הדבר עלול לגרום לנזק בלתי הפוך וליקוי שמיעה לצמיתות.

בכל מקרה, מומלץ שבכל מסיבת פורים, יימצא תיק עזרה ראשונה תקני ולעת חירום להזעיק אמבולנס מד"א בטלפון 101