פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
יחידת רכבי השטח

מתנדבים בעלי רכב 4X4 המוקפצים לאירועים בתנאי שטח קשים

היחידות המיוחדות של זק"א החלו לפעול משנת 2004 תחת השם "היחידה לאיתור נעדרים", שעסקה בעיקר בסיוע וחיפוש נעדרים חולי אלצהיימר שאבדו את דרכם, או כאלו שהותירו מכתב אובדני ונעלמו והמרוץ להשיגם בטרם יבצעו את כוונותיהם ולחלופין לאתר את גופתם הפך להכרחי. פעילות היחידה נעשתה תוך חקירת האירוע ויצירת קצה חוט שיוביל את המחפשים למקום המצא הנעדר.

 

שנת 2005 הייתה שנה בה זוהה הצורך בעיבוי היכולת המקצועית של היחידה לאיתור נעדרים, לאחר שמתנדבי היחידה התבקשו לסייע אין ספור פעמים באיתור נעדרים במים ואף ביבשה.

 במהלך השנה הוקמו יחידת הצוללים ויחידת כלבי חיפוש והצלה אשר מיום הקמתם הוקפצו וסייעו בחיפושים בעשרות אירועי נעדרים.

 

בשלב מאוחר יותר זוהה הצורך של סריקות אחר נעדרים מעל שטח פני הים, כמו"כ היה צורך בשינוע מהיר של צוללים למקום החיפוש והפתרון לכך נמצא בדרך של הקמת יחידת כלי שייט ע"ש ספיר – בתו של מפקד היחידה.

 

ככל שמתנדבי היחידות נחשפו למשימות החיפוש והצורך בהן, זוהו הצרכים המקצועיים הנדרשים ע"מ לסייע  למתנדבים במשימתם לייצר יש מאין.

 

כך התפתחה אף היחידה לכלבי חיפוש והצלה אשר הצליחה להשיג רמה מבצעית ייחודית בארץ ואף זוכה להתעניינות רבה בעולם בשל יכולת הכלבים לאתר כל אדם המצוי במצוקה ללא צורך בבגד או בריח מוקדם של הנעדר.

 המערך הנרחב סביב נושא איתור נעדרים הציף את הצורך בהגעה למקומות בלתי עבירים ברכבים רגילים ובשנת 2009 הוקמה 'יחידת רכבי שטח' עשרות רבות של מתנדבים בעלי רכב 4X4 המוקפצים לחיפוש אחר נעדרים בתאי שטח של חורשה כמו"כ מסייעים בשינוע ציודי צלילה וכלי שייט בחופי הים בהתאם לצורך. במהלך השנה מוקפצים המתנדבים לעשרות אירועי נעדרים.

 

בצניעות ובנחישות פועלים היחידות המיוחדות בכל מתארי החירום וזוכים להישגים מקצועיים גבוהים ביותר.