רקע הסטורי

ארגון זק"א – איתור חילוץ והצלה


ביום חמישי ג' תמוז תשמ"ט (6.7.89) מול הישוב טלז-סטון, השתלט בן בליעל המחבל עבד אל ראהדי ענאס בן 25 איש הג'יהאד האיסלאמי, על ההגה של נהג אוטובוס 'אגד' בקו 405 שעשה את דרכו מתל אביב לירושלים, ודרדר אותו לתהום, פיגוע 'התאבדות' ראשון מסוגו בארץ, בו קיפחו את חייהם 16 איש ו-27 נפצעו.


הפיגוע בקו 405

קומץ אנשי מעש וחסד אצו ורצו מירושלים לעבר הוואדי, חרפו נפשם כדי להציל את מי שניתן עדיין להציל ולכבד את מי שנשאר כבר רק לכבד

קומץ אנשי מעש וחסד אצו ורצו מירושלים לעבר הוואדי, חרפו נפשם כדי להציל את מי שניתן עדיין להציל ולכבד את מי שנשאר כבר רק לכבד. שעות רבות עמלו עשרות מתנדבים בעבודת הקודש, בטיפול איסוף ופינוי גופות החללים והממצאים החייבים בקבורה.


היה זה למעשה ניצני התחלה לארגון המוכר כיום לכולם כ"זק"א - איתור חילוץ והצלה", המתנדבים שבאו כל אחד מיוזמתו החלו מתגבשים בצורה מסודרת. וכך נוסד ארגון זק"א בראשות יהודה משי זהב, שאיגד תחתיו את אותם אנשים נחושי לב שנרתמו למלאכת הקודש. במטרה לטפל באופן מסודר ואחראי בזיהוי חללי פיגועים ואסונות, ובהיבטים ההומאניים וההלכתיים הכרוכים בשמירה על כבוד המת.


דרך ארוכה עובר כל מתנדב טרם היותו למתנדב מן השורה, הכשרה מקצועית הכוללת קורסים רבים והשתלמויות בכל תחומי הפעילות של הארגון, עזרה ראשונה, איתור וחילוץ, זיהוי ופינוי חללים, ועוד שורה של מבחנים רבים וקשים בהתמחות בכל תחומי הטיפול במקרי אסון הן מבחינה מקצועית והן מבחינה הלכתית, הכל כדי להבטיח מקצועיות ומיומנות.


מתנדבים אלו נושאים עליהם בכל שעות היממה מכשירי קשר וזימוניות, ונמצאים בכוננות מתמדת לטפל בכל אירוע אסון או מוות לא טבעי – בכל שעה, בכל מצב ובכל תנאי.


תוך זמן קצר הפך הארגון המונה כיום אלפי מתנדבים לזרוע חשובה ומסייעת בפעילות כוחות ההצלה והבטחון. היעילות הארגונית והמבצעית והגישה המקצועית של ארגון זק"א ומתנדביו, אשר נרתמו לא אחת למשימות מורכבות בארץ ובעולם, כמו גם התמדה ודבקות במשימה נהפכו לשם דבר.


הפיגוע בקו 405


כהמשך טבעי למשימות אלו הצמיח זק"א זרועות נוספות וחשובות בתחום העזרה והסיוע לכל חלקי האוכלוסייה.


מאז בכל אירוע טראגי "קטן" או באירועים רבי נפגעים, בשגרה כבחרום. אצים רצים מתנדבי זק"א להציל כשניתן להציל ולכבד כשנשאר רק לכבד. באלה שלא שפר גורלם ולא זכו לבוא בשלמות לקבר ישראל.


שנים רבות של פעילות ביום ובלילה באירועים בלתי מסוקרים באמצעי התקשורת, כמו גם באירועי אסון לאומיים יצרו הד בחברה בישראל ובעולם לארגון שכולו חסד. ארגון זק"א אף הוכר ע"י האו"ם כארגון בינלאומי. והינו אחד משלשה ארגונים במדינת ישראל שהוכרו ע"י האו"ם כ-NGO, וככזה הוא הוכיח את יכולתו המבצעית בהוצאת משלחות סיוע מישראל לאירועי אסון ברחבי העולם.


ארגון זק"א הוכיח יכולת נדירה ביתרונו וביכולתו הייחודית כגוף לא ממוסד, לגייס ולהפעיל אלפי מתנדבים מהמגזר החרדי לשלבם בעשייה בהתנדבות ובתרומה לטובת כלל אזרחי ישראל ללא הבדל דת גזע ומין במצבי שגרה וחירום.


ארגון זק"א מממש כושר ארגון, יעילות מבצעית, ויכולת מקצועית ייחודית.


ארגון זק"א אף הוכרז על ידי שר הבטחון כארגון עזר לחירום ומשולב במסגרות משותפות עם פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית.


ארגון זק"א מאגד תחת קורת גג אחד מתנדבים בעלי האפודים הצהובים או הסרבלים הלבנים, דתיים ושאינם דתיים, יהודים ולא יהודים, בדואים, דרוזים, צ'רקסים וערבים. הנקראים לאלפי אירועים בעשרות אלפי שעות התנדבות ומבצעים את עבודת הקודש בשקט נפשי ובגבורה עילאית. מתוך יחס של קדושה לכל אדם, להיחשף למראות זוועה, להגיע לכל מקום אסון, ולעשות כל דבר נחוץ.


ארגון זק"א חרט על דגלו את הערך המוסף של אחדות העם כחלק ממטרות הארגון, מקרב לבבות, מאחד בין בני אדם ומקדש שם ישראל בעולם כולו. ועל כך קיבל את ההכרה וההוקרה של כל חלקי העם כארגון שמצליח לגשר על הפערים והמחלוקות.


מתנדבי זק"א הם אנשים ללא שמות. הדרוכים לכל קריאת חירום, בכל שעות היממה. בכל פיגוע או אירוע מגיעים ביעף ועושים את מלאכתם

נאמנה – באיתור, חילוץ, הצלה, זיהוי ו...ליקוט שרידי אנוש, להביאם לקבר ישראל.


מלאכתם קשה, פניהם חתומות וליבם נקרע, אך פועלים במקצועיות, במסירות, בנחישות וללא ליאות.


ובתום המלאכה, נעלמים הם שוב אל אלמוניותם ובליבם תפילה – שתהיה זו הפעם האחרונה!


זמן, מקום, נסיבות, אינם תנאי או שיקול.


כל מתנדב אשר ייקרא, ימהר להגיע לעשות מלאכתו.


ואז כשם שהופיע כך ייעלם יפוג אל אלמוניותו בתפילה: שלא יידרש עוד לעולם.